Ponieważ rachunki za energię elektryczną oraz rodzaje ofert adresowanych do odbiorców w gospodarstwach domowych to obszar wymagający stałych działań edukacyjnych, Urząd Regulacji Energetyki przygotował kompendium wiedzy na temat nowości na rynku: oferty z ceną dynamiczną - powiedziała Barbara Mroczek, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w URE.
Opracowany przez ekspertów URE materiał edukacyjny zostanie rozesłany m.in. do wybranych ministerstw, Centrum Informacyjnego Rządu, PSE, TGE, największych grup energetycznych, Miejskich i Powiatowych Rzeczników Konsumentów, urzędów miast i dzielnic, UOKiK, Uniwersytetów III Wieku. Pozwoli to na maksymalizację zasięgu działania i dotarcie z przekazem do możliwie dużej liczby odbiorców. W kampanię zaangażował się również Koordynator ds. negocjacji przy Prezesie URE.
Kto może skorzystać z oferty z ceną dynamiczną?
Oferta z ceną dynamiczną adresowana jest przede wszystkim do odbiorców, którzy znają zasady funkcjonowania rynku energii i potrafią zarządzać własnym zużyciem prądu. Dotyczy to konsumentów, którzy – bazując na odpowiednich informacjach - mogą przesuwać swój największy pobór energii na porę dnia, kiedy będzie ona najtańsza, a także ograniczać jej pobór z sieci w momentach najwyższego zużycia, gdy jest ona najdroższa (np. w godzinach 18-21). Wtedy takie gospodarstwo domowe może pozytywnie wpłynąć na wysokość swoich rachunków. Jednak brak właściwych zachowań w korzystaniu z energii elektrycznej może przełożyć się na wzrost rachunków.
Oferta z ceną dynamiczną odzwierciedla wahania cen na rynku energii elektrycznej Rynku Dnia Następnego (RDN), a obowiązek śledzenia tych notowań na TGE spoczywa na gospodarstwie domowym.
Więcej informacji: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/12238,Rachunki-za-energie-elektryczna-kampania-edukacyjna-URE-nt-umow-z-cena-dynamiczn.html