Jesteś tutaj > Aktualności Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
Mapa Bełżyc
Zdjęcie dwóch osób z wagą i młotkiem sędziowskim
Nieodpłatna pomoc prawna
Platforma zakupowa
Platforma zakupowa

Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze

Stawki podatkowe obowiązujące w 2024 roku
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP
Grafika zawiera po lewej stronie flagę Polski, a po prawej stronie widnieje godło Polski
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Grafika zawiera po lewej stronie flagę Polski, a po prawej stronie widnieje godło Polski
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Logo Powiatu Lubelskiego na białym tle. Pod tłem zdjęcie Lublina.
Powiat Lubelski
Logo PROEKOB na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Proekob
Logo Firmy na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Miasto i biznes
Grafika zawiera po lewej stronie flagę Polski, a po prawej stronie widnieje godło Polski
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Aktualności

Na grafice widnieją cztery osoby, u góry grafiki znajduje się biały napis o treści Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców 2021. Na dole znajduje się napis Od 1 kwietnia spisz się przez internet na spis.gov.pl. W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, NSP 2021. Opublikowano dn. 26-07-2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Na górze grafiki widnieje niebieski napis następującej treści: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Po lewej stronie znajduje się zdjęcie starszej Pani w okularach, która puszcza oczko. Po prawej jej stronie znajduje się napis drukowanymi literami: Pamiętasz o mnie? Poniżej tego napisu znajduje się kolejny napis: Pomóż mi spisać się przez Internet! Na dole znajduje się napis: Liczymy się dla Polski! W dolnym prawym rogu znak graficzny Głównego Urzędu Statystycznego dwa nakładające się na siebie koła, na górze zielone, poniżej granatowe. Następnie krótka pionowa kreska i i skrót NSP 2021. Rozwinięcie skrótu NSP (Narodowy Spis Powszechny).

Szanowni Państwo - każdy z nas ma prawdopodobnie w swojej rodzinie seniora. Może warto zapytać czy nie potrzebuje naszej pomocy w dokonaniu samospisu internetowego. Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej NSP 2021.


Na górze grafiki jest biały napis: Pamietasz, że udział w spisie jest obowiązkowy? Poniżej biały napis: Sprawdź podtawy prawne i dowiedz się jaka grozi kara za odmowę udziału w NSP 2021. Więcej informacji na spis.gov.pl. Po prawej stronie w granatowym kole znajduje się czerwony znak grafinczy paragrafu. Na dole znajduje się napis: Liczymy się dla Polski! W dolnym prawym rogu znak graficzny Głównego Urzędu Statystycznego dwa nakładające się na siebie koła, na górze zielone, poniżej granatowe. Następnie krótka pionowa kreska i i skrót NSP 2021. Rozwinięcie skrótu NSP (Narodowy Spis Powszechny).
 
 
Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi prowadzą wywiady bezpośrednie
 
Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
 
Co to oznacza?
Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
 
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
 
Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
  1. poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl,
  2. poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań a następnie 2 - weryfikacja tożsamości rachmistrza,
  3. w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza.

Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.


 

Na grafice po lewej stronie w kole widnieje zdjęcie mężczyzny w słuchawkach, u góry grafiki znajduje się biały napis o treści: Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Poniżej zielony napis: Rachmistrz spisowy może skontaktować się z Tobą telefonicznie z numerów: Pod spodem znajdują się granatowe prostokąty z zaokrąglonymi rogami z białym napisem numeru telefonu, w jednym widnieje numer telefonu 22 828 88 88 w drugim prostokącie numer 22 279 99 99. Pod spodem znajduje się biały napis o następującej treści: Tożsamość rachmistrza można zweryfikować: dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99 lub na stronie spis.gov.pl. W lewym dolnym rogu znajduje się jeden z logotypów spisu: cztery koła, w każdym z nich znajduje się jeden symbol: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Na górze koła są koloru białego, symbol czerwony, z kolei poniżej koła czerwone, symbol biały.  Obok biały napis: Liczymy się DLA POLSKI! W prawym dolnym rogu znajduje się logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowa koła. Obok znajduje się napis GUS, pionowa kreska, Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Rachmistrz spisowy może skontaktować się z Tobą telefonicznie z numerów:
22 828 88 88 lub 22 279 99 99
Tożsamość rachmistrza można zweryfikować: dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99 lub na stronie spis.gov.pl

Samospis internetowy  trwa od 1 kwietnia do 30 września br. Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie przez Internet lub infolinię do 3 maja, dopiero od 4 maja br. sukcesywnie będą kontaktować się rachmistrze, aby zrealizować spis w formie wywiadu telefonicznego.

 Spisem objęci są:

  • mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
  • stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
Obowiązkową metodą jest samo spis internetowy.

Wejdź na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnij formularz spisowy. Jeżeli nie możesz tego zrobić we własnym zakresie, odwiedź najbliższy urząd gminy. Na czas trwania spisu urzędy gmin przygotowały specjalne miejsca, gdzie wykonasz samo spis. Nie możesz wykonać samo spisu internetowego? Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon. Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych. Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy – tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej. Nie obawiaj się o swoje dane. Są u nas bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Chcesz sprawdzić, o co zapytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na spis.gov.pl i bądź na bieżąco.

 
Na grafice widnieją trzy osoby, u góry grafiki znajduje się biały napis o treści: Jak wziąć udział w spisie? Pośrodku znajduje się napis: spis.gov.pl. Poniżej znajduje się napis: To proste! Na dole znajduje się napis: Liczymy się dla Polski! W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu:  dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, NSP 2021.
 
Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021?
 
Spis jest naprawdę łatwy! Wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) oraz skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Zrób to jak najszybciej!

Z obowiązku spisowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) możemy się wywiązać już od 1 kwietnia. Wtedy zacznie działać aplikacja spisowa NSP 2021 – podstawowa i OBOWIĄZKOWA metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać!

Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy

Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i zgłosić chęć udziału w NSP 2021.  Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu.

Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej sprawdzić telefonicznie dostępność punktu  spisowego i umówić się w Urzędzie  na konkretną godzinę.

Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

Rachmistrz ostatnią deską ratunku

Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w Urzędzie Gminy/Miasta – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie.

Więcej informacji: https://spis.gov.pl/
 

 
Na górze grafiki jest napis: ustawowa gwarancja ochrony danych. Poniżej po lewej stronie widać symbol tarczy i kłódki. W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu:  dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, NSP 2021.

Narodowy Spis Powszechny 2021 – Twoje dane będą bezpieczne!

Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.

Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.

Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.

System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.

Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego!
 

W kwietniu NSP 2021 realizowany będzie wyłącznie przez formy zdalne samospisu

Na górze grafiki jest biały napis: W kwietniu NSP 2021 realizowany będzie wyłącznie przez formy zdalne samo spisu: Poniżej po lewej stronie widać symbol strzałek i napisy: przez internet za pomocą aplikacji spisowej, przez telefon dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. Poniżej po lewej stronie w zaokrąglonym prostokącie znajduje się napis: Rachmistrzowie telefoniczni zaczną pracę od 4 maja 2021. Po prawej stronie znajdują się zdjęcia telefonu komórkowego oraz laptopa. Na dole znajduje się napis: Liczymy się dla Polski!

W związku z rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 i jego wydłużeniem do 30 września br. Główny Urząd Statystyczny przypomina i informuje, że:

  • podstawową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis poprzez aplikację,
  • internetowo można się spisać również w urzędach gmin i wojewódzkich urzędach statystycznych na specjalnie przygotowanych w tym celu stanowiskach komputerowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego,
spisać można się również na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej pod numerem – 22 279 99 99.


Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.

Główny Urząd Statystyczny informuje również, że rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja br. o czym GUS będzie szczegółowo informować.
 

Konkurs NSP Test Student - test wiedzy o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 dla studentów szkół wyższych

Na grafice w lewej cześci widnieją  cztery osoby, u góry grafiki znajduje się biały napis o treści: NSP TEST dla studentów. Poniżej znajduje się biały napis na granatowym tle, poziomy prostokąt z owalnym przegami po lewej i prawej stronie.  Tekst o następującej treści: Już od 1 kwietnia! Wejdź na spis.gov.pl i spisz się!  Delikatnie powyżej, na prawo znajduje się grafika/ znak przedstawiający formularz. W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, NSP 2021.

  1. Zadaniem konkursowym uczestnika jest udzielenie odpowiedzi na 40 pytań w formie testu wyboru, znajdującym się pod adresem: https://www.testportal.pl/test.html?t=9x5ng3zjeDuy
  2. Uczestnik powinien samodzielnie odpowiedzieć na pytania zawarte w quizie.
  3. Uczestnik może wysłać odpowiedzi na pytania tylko jeden raz.
  4. Uczestnik musi podać imię i nazwisko, adres e-mail oraz pełną nazwę uczelni, w której się uczy (jest to warunek niezbędny do otrzymania przez ucznia nagrody).
  5. Odpowiedzi na pytania należy przesłać poprzez formularz do 11 czerwca 2021 r. Po tym terminie formularz będzie nieaktywny.


Zwycięzcy konkursu otrzymają następujące nagrody: Miejsca od 1 do 10 - powerbank i dysk twardy

Organizator wyłoni 10 zwycięzców Konkursu, którzy otrzymają największą liczbę punktów w quizie. W przypadku równej liczby uzyskanych punktów w quizie decyduje kolejność nadsyłanych odpowiedzi.

W quizie można zdobyć maksymalnie 42 punkty.

Zapraszamy do udział wszystkich studentów.

Kontakt: m.rosolowska@stat.gov.pl Magdalena Rosołowska Lubelski Ośrodek Badań Regionalnych Tel. 81 53 327 14


Autor: Gmina Bełżyce
Powrót
Panorama
Wirtualny spacer
Logo LDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie pierogów
Lokalna Grupa Działania
Strona archiwalna
Strona Archiwalna
Dłonie na laptopie
Powiatowe Centrum Informacji