NAZWA SPRAWY:
Zezwolenie na uprawę maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na terenie Gminy Bełżyce
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Wydział Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej, Urzędu Miejskiego w Bełżycach, ul. Lubelska 3, 24 – 200 Bełżyce.
OSOBA ODPOWIEDZIALNA:
Anna Madejczyk Tel. (81) 516-27-38 e-mail: amadejczyk@belzyce.pl
SPOSÓB ZAŁATWIENIA:
Wydanie zezwolenia w formie decyzji na uprawę maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na terenie Gminy Bełżyce. Fakt nie spełnienia wymogów formalnych wniosku stanowi podstawę do wydania decyzji o odmowie wydania zezwolenia.
WYMAGANE DOKUMENTY:
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien zawierać:
- imię i nazwisko rolnika, określenie miejsca zamieszkania i adres albo nazwę /firmę/, siedzibę i adres wnioskodawcy,
- informacje o odmianie maku, powierzchni uprawy oraz numer działki i położenie, na której będzie prowadzona uprawa maku,
- jednostkę kontraktującą,
- oświadczenie wnioskodawcy, że dysponuje pomieszczeniem zabezpieczonym przed kradzieżą torebki /makówki/, o której mowa w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2005 roku Nr 179, poz. 1485 z późn.zm.),
- oświadczenie wnioskodawcy, że nie był karany za popełnienie przestępstwa, o którym mowa w art. 63 lub 64 i wykroczenia, o których mowa w art. 65 wyżej wymienionej ustawy.
- podpis rolnika ubiegającego się o uprawę.
Załączniki do wniosku stanowić będą następujące dokumenty:
- Oryginał potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej lub kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem dokonana w Urzędzie Miejskim w Bełżycach.
- Umowa kontraktacyjna zawarta z podmiotem posiadającym zezwolenie Wojewody na prowadzenie działalności w zakresie skupu maku.
- Wypis z rejestru gruntów oznaczający numer działki ewidencyjnej na której prowadzona będzie uprawa.
- Faktura zakupu materiału siewnego maku kategorii elitarny lub kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie oraz etykieta z opakowań materiału siewnego tych roślin.
CZAS OCZEKIWANIA NA ZAŁATWIENIE:
Do 30 dni.
OPŁATY:
Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia (decyzji) na uprawę maku niskomorfinowego jest pobierana w wysokości 30 zł. Obowiązek opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia, zpłaty dokonuje się gotówką w kasie Urzędu lub na konto tego organu tj.: Bank Spółdzielczy w Bychawie - Filia w Bełżycach 47 8685 0001 0020 1902 2000 0010. Podstawa prawna: ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2006 roku Nr 225, poz. 1635 z późn.zm.).
ODWOŁANIE:
Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie za pośrednictwem organu wydającego decyzję (tj. Burmistrza Bełżyc). Odwołanie składa się w sekretariacie (pok. Nr 22) Urzędu Miejskiego w Bełżycach, ul. Lubelska 3, 24 – 200 Bełżyce. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni id dnia doręczenia decyzji stronie.
DO POBRANIA:
Wniosek o wydanie zezwolenia na uprawę maku nisko morfinowego., plik: Rozszerzenie: odt, Rozmiar: [20.92 KB]
Wniosek o wydanie zezwolenia na uprawę konopi włóknistych, plik: Rozszerzenie: odt, Rozmiar: [22.22 KB]
PODSTAWA PRAWNA:
Ustaw lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2005 roku, Nr 179, poz. 1485 z późn.zm.).
INFORMACJE DODATKOWE:
Uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych podlegają przepisom ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2005 roku, Nr 179, poz. 1485 z późn.zm.).
- Zgodnie z tą ustawą uprawy mogą być prowadzone na podstawie zezwolenia burmistrza oraz umowy kontraktacji zawartej przez producenta z podmiotem posiadającym zezwolenie wojewódy właściwego dla miejsca położenia uprawy.
- Przyznana powierzchnia uprawy maku na rok 2010 dla Gminy Bełżyce wynosi 3, 00 ha. Jednostką, która wyraziła zgodę na prowadzenie kontraktacji maku na terenie Gminy Bełżyce jest Centrala Nasienna w Lublinie, ul. Łęczyńska 5 (tel. 81 746 – 10 – 31).
- Prowadzący uprawę maku decyzją związany zostanie do:
- zawarcia umowy kontraktacyjnej z jednostką posiadającą aktualne zezwolenie Wojewody uprawniające do zawierania umów kontraktacyjnych,
- zabezpieczenia zbioru z uprawy przed wykorzystaniem do celów innych niż określone w ustawie,
- zniszczenia słomki makowej z uprawy na własny koszt w sposób określony w umowie kontraktacyjnej,
- zniszczenia w miejscu uprawy resztek pożniwnych w wyniku wykonania odpowiedniego zabiegu agrotechnicznego na warunkach określonych w umowie kontraktacyjnej.