Jesteś tutaj > Gmina Historia Cmentarz żydowski
mapa na telefonie komórkowym trzymana w dłoni
Mapa Bełżyc
Zdjęcie dwóch osób z wagą i młotkiem sędziowskim
Nieodpłatna pomoc prawna
Platforma zakupowa
Platforma zakupowa

Na zdjęciu osoba rozliczająca podatki na komputerze

Stawki podatkowe obowiązujące w 2025 roku
Osoba podpisująca dokument
RCL - Dziennik Ustaw i MP

Grafika zawiera po lewej stronie flagę Polski, a po prawej stronie widnieje godło Polski

Program modernizacji kompleksów sportowych "Moje Boisko - ORLIK 2012"
Logo Monitor Polski na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Monitor Polski
Grafika zawiera po lewej stronie flagę Polski, a po prawej stronie widnieje godło Polski
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Logo Powiatu Lubelskiego na białym tle. Pod tłem zdjęcie Lublina.
Powiat Lubelski
Logo PROEKOB na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Proekob
Logo Firmy na białym tle. Pod tłem zdjęcie.
Miasto i biznes

Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski (kirkut) jest zlokalizowany przy ul. Przemysłowej w Bełżycach. Został urządzony w latach 30-tych XIX wieku, autorem projektu był inż. Feliks Bieczyński. W czasie II Wojny Świtowej był miejscem pochówku miejscowych Żydów. Prawdopodobnie funkcjonował do maja 1943 roku, tj. do ostatecznej likwidacji przez Niemców getta w Bełżycach, później popadł w zapomnienie. W latach 60-tych XX w. teren cmentarza ogrodzono siatką i obsadzono regularnie rzędami drzew.

Jego kompleksową restaurację przeprowadził w końcu lat 80-tych Pan Nimrod S. Ariav Cygielman, który urodził się w Lublinie, natomiast czas okupacji w latach 1939 – 1942 spędził w Bełżycach, gdzie cudem przeżył zagładę. Jego ojciec został rozstrzelany przed miejscową  bóżnicą i spoczywa na kirkucie przy ul. Przemysłowej.

Autorem nowego projektu był architekt Z. Gąsior. W ramach rewitalizacji cmentarz otoczono wysokim murem z białego kamienia, który nakryto daszkiem z czerwonej dachówki. Brama uzyskała kształt obszernego półokręgu z ułożonym w niej wzorem drzewa życia i napisem w jęz. polskim i jidisz “Cmentarz żydowski". Na cmentarzu, nieopodal wejścia znajdują się pozostałości kilku ocalałych macew oraz pomnik - macewa z czarnego marmuru z napisem: “Pamięci tych wszystkich, którzy pochowani zostali w tym miejscu”. W wewnętrznej części muru Pan Nimrod S. Ariav ufundował tablicę o następującej treści: „Na tym cmentarzu żydowskim wraz z moim bratem Abrahamem zamordowanym później przez Niemców oraz z innymi Żydami, którzy wówczas ocaleli z pożogi, pochowałem mojego ojca Arie-Lejba Cygielmana rozstrzelanego przez hitlerowców na placu przed bożnicą w Bełżycach wraz z innymi 149 Żydami 2 października 1942 roku”. Uroczystość religijna zakończenia restauracji cmentarza miała miejsce w październiku 1990 roku. Rodzina Ariav stale opiekuje się cmentarzem i przyjeżdża każdego roku, żeby pomodlić się przy grobach swoich przodków.

W 2017 r. Pan Nimrod S. Ariav otrzymał od Rady Miejskiej w Bełżycach odznakę - Zasłużony dla Gminy Bełżyce.  Dzięki jego pomocy zakupiono komputery dla szkól, sprzęt medyczny dla szpitala, wyposażenie medialne dla sali klubowej MDK, współfinansował również modernizację sali sportowej oraz zagospodarowanie skweru przy Miejskim Domu Kultury. Rodzina Ariav fundowała również wyjazdy tutejszej młodzieży do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Zmarł 3 sierpnia 2023 r. w Tel Aviwie (Izrael). W 2024 r. na cmentarzu został posadzony dąb – drzewo pamięci Pana Nimroda S. Ariava, natomiast rodzina umieściła obok pamiątkowy obelisk.    

 

Powrót
Logo LDG na białym tle. Pod tłem zdjęcie pierogów
Lokalna Grupa Działania
Strona archiwalna
Strona Archiwalna
Dłonie na laptopie
Powiatowe Centrum Informacji

Grafika przedstawia z lewej strony kontenery na odpady, a po prawej kalendarz.

Harmonogram odbioru odpadów